FC Bamboo UAR – MNK Croatia 97 Appenzell  5:3

Dvorana Boro i Ramiz, Priština, gledatelja 1500, prijenos u�ivo na RTK (Radiotelevizija Kosova)

FC Bamboo UAR: Lum Dumoshi, Sunaj Ke�i, Ramadan Alaj, Sphend Ibrahimi, Suad Ke�i, Azem Ibrahimi,
Anton Mulaku, Adrian Krasniqi, Fadil Golji, Vistar Alin, Zeqir Le�i, Shkumbin Kliku

Croatia 97: Ilija Krijan, Slavko Klari�, Ivan Katavi�, Mato Šego, Nikolle Gashi, Miroslav Agati� (C), Deni Krleski, Bujar Thaqi, Ylber Bajrami, Ilir Lazraj

Strijelci za Bamboo: Suad Ke�i (2), Ramadan Alaj (2), Anton Mulaku
Strijelci za Croatiu: Mato Šego (3)

Pred skoro punim tribinama dvorane „Boro i Ramiz”, to�no u 18 sati, spiker u dvorani je zapo�eo s  najavljivanjem aktera ove dugo o�ekivane utakmice, TV kamere su uklju�ene i spektakl je mogao po�eti.

Publika je ve� na samom po�etku pokazala da su gosti dobrodošli u Prištinu, nagra�uju�i  prilikom najavljivanja igra�a svakog našeg igra�a gromkim aplauzom.

Dragan Jurki�, trener MNK Croatia 97, predao je predsjedniku Henciju na poklon veliku sliku-plakat u znak sje�anja na ovu utakmicu te 10 lopti za Futsal, dar od SFV, a Arijan Henci je, zauzvrat, Jurki�u uru�io plaketu-zahvalnicu, s posvetom za prvi internacionalni susret odigran na Kosovu.

Utakmica je zapo�ela u dosta jakom tempu, stvoreno je par vrlo izglednih prilika s obadvije strane, a vratari su dobili priliku da poka�u svoje umije�e. U dosta izjedna�enoj igri sve do 14. minute rezultat je glasio 0:0. Tada slijedi pogreška doma�ih igra�a, lopta je vra�ena vrataru, a nije prešla centar, te su suci dosudili indirektan udarac sa ivice kaznenog prostora. Miroslav Agati� kratko dodaje do Mate Šege, a Šego efikasnim udarcem poga�a protivni�ku mre�u i dovodi mom�ad Croatie u vodstvo 0:1.

Minutu poslije, Šego se driblingom osloba�a dvojice protivni�kih igra�a, izbija sam pred vratara Dumoshija, a Dumoshi izvrsno parira i spre�ava pove�anje vodstva. U 16. minuti Sunaj Ke�i izvrsno prolazi po lijevoj strani, a izvrsnom paradom isti�e se vratar  Klari�. Nakon izvedenog kornera doma�ini stvaraju dvije izuzetno lijepe prilike, ali je oba puta vratar Klari� na mjestu. Nakon druge obrane, lopta se odbija do Ramadana Alaja, kojem uspijeva svladati Klari�a te u 17. minuti poravnava rezultat na 1:1.

U istoj minuti Šego koristi mali nesporazum izme�u Sunaja i Suada Ke�ija, oduzima im loptu te poga�a za 1:2. I, za ne povjerovati, doma�a publika burnim aplauzom nagra�uje ovaj lijepi potez, te po�inje skandirati „Mato, Mato“. Kao da Šego igra za njihovu ekipu!!! Mora se priznati, to se rijetko gdje doga�a!!!

No, doma�ini ne posustaju, te u 18. minuti, u gu�vi pred golom Croatie, najbolje se snalazi Anton Mulaku, te izjedna�ava na 2:2, što je bio i rezultat prvog dijela susreta.

Po�etak drugog dijela susreta pripada doma�inima, koji stvaraju vrlo lijepe prilike, a u 24. minuti  Sunaj Ke�i, iz kornera pronalazi brata Suada na ivici sedmerca, a Suad neobranjivo šutira u donji lijevi kut i po prvi puta dovodi svoju mom�ad u zaslu�eno vodstvo.

U mom�adi Croatie se dobro osjetio nedostatak �etvorice standardnih igra�a - Gulana, Danijela Agati�a, Mijatovi�a i Mujkanovi�a. Na njihova mjesta ušli su Krleski, Bajrami, Thaqi i Lazraj te iako se radi o stvarno kvalitetnim igra�ima, pokazalo se da to nije uigrana kombinacija i da po prvi puta igraju skupa. Nedostajala je kombinatorika igre kojom se odlikuje Croatia, mnogo lopti je otišlo u prazno ili u noge protivniku, te se igra doma�e ekipe potpuno razvila. Daleko od pomisli da su nabrojani igra�i krivi za poraz u ovom susretu, oni su dali sve od sebe i, ponavljam, radi se o vrlo kvalitetnim igra�ima, jednostavno nedostajalo je samo malo uigranosti.

U 33. minuti, nakon jedne izgubljene lopte u napadu Croatie, doma�ini odigravaju brzi kontranapad, a Suad Ke�i pove�ava na 2:4. U 34. minuti, vratar doma�e ekipe nepropisno zaustavlja Miroslava Agati�a u kaznenom prostoru, a suci, bez dvojbe pokazuju na bijelu to�ku. Siguran izvo�a� je Mato Šego te Croatia smanjuje na 3:4. Taj pogodak je uvelike podigao gostuju�u mom�ad te prave pritisak i stvaraju izgledne šanse za poravnanje. Na�alost, te prilike ostaju neiskorištene, ostavlja se prazan prostor za protivni�ke kontre te tako u 38. minuti iz jedne kontraakcije Ramadan Alaj postavlja kona�ni rezultat: FC Bamboo UAR- MNK Croatia Appenzell 5:3.

Doma�i igra�i radosno pozdravljaju svoju publiku, a tada im se pridru�uju i igra�i Croatie, što je izazvalo ovacije publike. Pozivali su skandiranjem naše igra�e po imenu, �ele�i im stisnuti ruku. Ilija Krijan je poklonio svoj dres jednom navija�u, što je ova fantasti�na publika gromoglasno pozdravila.Ivan Katavi� je poklonio svoju majicu za trening, a publika im se odu�ila limenkama piva. Tako nešto stvarno još nisam do�ivio - da doma�a publika slavi igra�e protivni�ke ekipe, da im skandira i prijateljski ih grli! Da je takvih situacija u nogometu više onda bi to bilo ono pravo. Iskreno mislim da bi situacija bila ista i da je Croatia pobijedila.

Poslije utakmice opet smo se okupili u restoranu „de Rada” na ve�eri, zajedno s igra�ima FC Bamboo, uz glazbu u�ivo i zajedni�ke zdravice. Predsjednik Henci, u pratnji supruge Eleonore Mušice, se još jednom srda�no zahvalio ekipi Croatie na posjetu, a u ime Croatie doma�inima se zahvalio vaš dopisnik, Marinko Vidakovi�.

Svoj kratki govor završio sam rije�ima zahvale na albanskom jeziku: „Shumë, shumë falënderim dhe natën e mirë”, ili, u prijevodu „Puno, puno hvala i laku no�”, što je izazvalo buru oduševljenja kod nazo�nih gostiju. Negdje poslije pono�i, oprostili smo se od svojih doma�ina, a ve� rano ujutro po nas je na recepciju hotela došao naš nezaobilazni doma�in, Hašim Vitia, te nas autobusom prebacio do prištinskog aerodroma.

U 9:35 zrakoplov Swiss-a se odlijepio sa piste prištinskog aerodroma i zauzeo kurs prema Zürichu. Preletjeli smo dio Albanije, Crnu Goru, BiH, Hrvatsku, Sloveniju i Austriju te oko podneva, na Uskrs, 04.04.2010, sretno sletjeli u Zürichu te krenuli svako svom domu. Puni lijepih utisaka, jedva smo do�ekali da naše utiske podijelimo s našim obiteljima, prijateljima i poznanicima.

Ovim putem, u ime MNK Croatia 97 Appenzell, još jednom se iskreno i srda�no zahvaljujem ekipi FC Bamboo UAR, svima onima koji su organizirali naše gostovanje i boravak u Prištini te izuzetnoj publici. Proveli smo tri nezaboravna dana i ovo naše gostovanje �e biti zauvijek urezano u našim sje�anjima.