MNK Croatia 97 Appenzell
prvak �vicarske u dvoranskom nogometu,
Suisse Futsal Champions 2009 / 2010

Ve� u ranim prijepodnevnim satima po�ele su se okupljati grupe navija�a oki�enih hrvatskim zastavama i raznoraznim navija�kim rekvizitima ispred, stvarno, prelijepe dvorane Wankdorf u Bernu.

U finalnom susretu NLB, kao uvertira za veliko finale, izme�u ekipa Cis Marigona i Futsal Minerva, susret je završio pobjedom mom�adi Futsal Minerva rezultatom 11:6.

A onda je došlo vrijeme da se ogledaju dvije najuspješnije mom�adi Futsal lige Švicarske, prvaci skupina Istok i Zapad, MNK Croatia 97 Appenzell i FC Geneve. U mom�adi Croatie gotovo svi igra�i Hrvati, u mom�adi Geneve skoro isklju�ivo Brazilci. Okršaj sambe i hrvatskog vatrenog srca. Bolje se nije moglo po�eljeti.

MNK Croatia 97 Appenzell: Nikolle Gashi, Ylber Bajram, Tomislav Mijatovi�, Miroslav Agati�, Stif Gulan,
Ivan Katavi�, Danijel Agati�, Meho Mujkanovi�, Ilija Krijan, Mato Šego, Dragan Jurki�

FC Geneve: Leonardo Fernandes, Raphael Rocha, Andreas Silva, Sergio Neves, Ademir De Castro,
Pedro De Azevedo, Kleber Arauso, Mauro Da Silva, Luciano Benigno, Clayton Pinheiro, Leonard Veuthey, Danilo Santos, Diego Rodrigues, Pablo Malta

Pogotke za Croatiu postigli su: Šego (5), Stif Gulan Danijel Agati�
Pogotke za FC Geneve 1 postigli su: Clayton Pinheiro (3), Pedro De Azevedo, Pablo Malta, Mauro Da Silva

Po�etak je pripao spretnim Brazilcima, ve� nakon 5 minuta, nezaustavljivi Clayton Pinchero dovodi svoju mom�ad u vodstvo od 2:0. Igra�i Croatie ne uspijevaju na�i recept za �vrstu brazilsku obranu, a šanse koje su uspjeli stvoriti, vratar Fernandes poništava odli�nim obranama. Pogotkom u 7. minuti, Danijel Agati� vra�a svoju ekipu u igru, no samo 4 minute poslije, Pablo Malta pove�ava na 3:1. Trener Jurki� pravi �este izmjene, pokušava na�i pravi odgovor, ali mu to do pauze ne uspijeva. Štoviše, u zadnjim sekundama prvog dijela, Geneva pove�ava na 4:1.

Drugi dio susreta igra�i Croatie po�inju furiozno, potpuno dominiraju terenom, ali ne uspijevaju svladati protivni�kog vratara. Ostaju neiskorištene odli�ne prilike Stifa Gulana, Danijela Agati�a i Tomislava Mijatovi�a - Fernandes kao da je postavio neprobojni zid ispred svojih vratiju. I kao što se to u nogometu obi�no doga�a, kad ne iskoristiš svoje prilike, iskoristi ih protivnik. U 25. minuti, Pinchero oštro ubacuje s desne strane, a na tu loptu nalije�e Tomislav Mijatovi� i, nesretno, poga�a svoju mre�u.

I svim optimistima u dvorani je izgledalo kao da je sve ve� riješeno - naizgled nedosti�nih 5:1. Slavlje brazilskih navija�a, muk i nevjerica u našem taboru. No, igra�i Croatie se ne predaju, napadaju svim snagama i pokušavaju smanjiti protivni�ku prednost.

U 26. minuti, Mauro Da Silva pravi grub prekršaj nad Šegom i zara�uje drugi �uti, a samim tim i crveni karton, te Croatia, privremeno ima igra�a više na terenu. Minutu poslije, protivni�ki vratar je, prosto pokosio Šegu u petercu, te je dosu�en udarac sa 7 metara. Siguran izvo�a� je Mato Šego, te smanjuje na 5:2. Pravilo malog nogometa nala�e da ekipa koja ima igra�a manje, nakon primljenog gola, ponovno mo�e kompletirati svoju mom�ad, te je Geneve ponovno kompletna sa tri gola prednosti.

U 29. minuti, Stif Gulan presijeca protivni�ki napad, te u brzoj kontraakciji, odli�no upošljava Matu Šegu, a Šego smanjuje na 5:3. Taj pogodak je probudio i publiku, vra�a se nada u preokret i po�inje gromoglasno navijanje za našu ekipu. U 33. minuti, ponovno hladan tuš - Pinchero poga�a za 6:3.

No, publika više ne posustaje, potpuno su nadglasali brojne Brazilce i sve više vjeruju u svoju mom�ad. Na scenu tada stupa Mato Šego, i za samo 42 sekunde posti�e tri pogotka i izjedna�ava rezultat. Najbolji strijelac lige potpuno preokre�e situaciju. Derilijum u dvorani, ekipa Croatie kao da je dobila krila i sve �eš�e su igra�i Croatie pred protivni�kim vratima. Takva, otvorena igra, nosi i zamke sa sobom, te igra�i FC Geneve prave par kontranapada, ali se iskazuje Ilija Krijan, te nadljudskim zalaganjem uspijeva sa�uvati svoju mre�u.

Tri minute prije kraja, Stif Gulan upu�uje oštar udarac na protivni�ka vrata, vratar Geneve brani, na odbijenu loptu ponovno sti�e Gulan i efektnim volejem poga�a za prvo vodstvo Croatie od 7:6. Koliko duge su bile te tri minute! Stvaraju se prilike i s jedne i s druge strane, vratari obje ekipe fantasti�no brane, rezultat ostaje nepromijenjen.

Završetak da ne mo�e dramati�niji biti! Tri sekunde prije kraja, igra�i Geneve izvode udarac sa strane, kod same korner linije, u svojoj polovici, upu�ena je duga�ka lopta prema Pedru De Azevedu, na ivici kaznenog prostora Croatie, koji direktnim udarcem, neobranjivo poga�a za izjedna�enje. Slavlje na jednoj strani, nevjerica na drugoj, no nitko nije uspio �uti sirenu i su�ev zvi�duk: udarac je upu�en nakon isteka regularnog vremena.

Oštri protesti i krajnje nesportsko ponašanje igra�a Geneve nisu urodili plodom, pogodak nije priznat i MNK Croatia 97 Appenzell je mogla po�eti s velikim slavljem: u samo tri sezone, koliko se natje�u, osvojili su titulu šampiona NLB te, napokon, i titulu prvaka Švicarske u najvišem rangu natjecanja NLA, te stekli pravo nastupa u UEFA Futsal ligi kao predstavnik Švicarske.

Oko 500 hrvatskih navija�a još je dugo nakon završetka susreta skandiralo igra�ima Croatie, novim prvacima Švicarske u malom nogometu. Kada je kapetan MNK Croatia 97 Appenzell, Miroslav Agati�, visoko podigao pobjedni�ki pokal, radosti i oduševljenju nije bilo kraja.Jedan veliki, veliki, dan za Hrvate u Švicarskoj, dobio je svoj najbolji epilog - MNK Croatia 97 Appenzell zasjela je na tron švicarske lige.

Sve �estitke i puno sre�e u evropskim natjecanjima fantasti�noj ekipi MNK Croatia 97 Appenzell upu�uje ekipa portala www.arhiva.croatia.ch