Home Doga�aji Forum Linkovi Tvrtke Sport Putovanja Turizam

GE Money Bank Beach Soccer Tour 09
Finalni turnir �vicarske A-lige nogometa na pijesku
BST Z�rich: mu�ka ekipa osvojila drugo, a �enska tre�e mjesto

U subotu, 15. kolovoza 2009. u velikoj hali Glavnog kolodvora u Zürichu odigrani su finalni susreti nogometa na pijesku, vrhunac Beachsoccer-sezone u Švicarskoj, tzv. Final-Four švicarske Beachsoccer A-lige, u okviru GE Money Bank Beach Soccer Tour 09.

Fotozapise s turnira pogledajte sasvim dolje, na kraju priloga!

***

Portal je medijski popratio turnir s dva reportera, a posebnu pa�nju posvetili smo „našem klubu“ BST Zürich, kojeg su osnovali Hrvati i u kojem igra i do desetak Hrvata, a na subotnjem turniru ih je nastupilo sedam.

Na turniru nisu nastupili:
9   Masteli� Robert, centar (povrije�en)
15  Keller Rico, napad (odsutan)
16  Rosen da Silva Rick Hawley, centar (odsutan)
 -    Basile Lucrezia, medicinska fizioterapija, sre�om nije morala „nastupiti“, povreda nije bilo!

***

Naravno da smo s velikim interesom pratili i �ensku ekipu „našeg kluba“ BST Zürich, u kojoj doduše (još) ne igraju Hrvatice, ali što do sada nije, to još uvijek mo�e biti.

20 Zumsteg Maya
Na slici uz �enski tim su i treneri ekipe Slavko Smol�i� i Stefan (Stipe) Smol�i�

10:00 sati:

Prvi reporter portala je na turnir stigao ve� ujutro, nešto poslije 10 sati, upravo na prve minute ve� zapo�ete kvalifikacijske utakmice muških ekipa za 7. i 8. mjesto izme�u BSC Riverside Bern i BSC Chargers Baselland. Susret  je završio rezultatom 7:6, pa je BSC Riverside Bern osvojio 7., a BSC Chargers Baselland 8. mjesto švicarske muške Beachsoccer A-lige.

11:00 sati:

Slijedi kvalifikacijska utakmica muških ekipa za 5. i 6. mjesto izme�u Sable Dancers Bern i Winti Panthers, koja je završila rezultatom 5:3, pa je tim Sable Dancers Bern osvojio 5., a Winti Panthers 6. mjesto A-lige.

12:00 sati:

Utakmica muških ekipa za ulazak u A-ligu ili ispadanje iz A-lige, izme�u A-ligaša BSC Aargau Süd-West i B-ligaša BSC Jona I završila je rezultatom 8:9, i s najviše golova toga dana razveselila sada ve� lijepo popunjeno gledalište, a B-ligaša BSC Jona I ulaskom u A-ligu, te  ra�alostila tim BSC Aargau Süd-West ispadanjem u B-ligu.

13:00 sati:

Selekcija Züricha pod stru�nim vodstvom švicarskog reprezentativca Davora Iv�evi�a

Selekcija Basela pod stru�nim vodstvom švicarskog reprezentativca Stephana Meiera

Poslijepodnevni program po�inje u 13:00 sati atraktivnom utakmicom selekcija gradova Basela i Züricha,tzv. News-Städteduell Basel-Zürich. Interesantan detalj: i u selekcijji Züricha i u selekciji Basela uz muške �lanove nastupile su i �enske �lanice. Selekcija Züricha pod stru�nim vodstvom švicarskog reprezentativca Davora Iv�evi�a, uz veliku podršku s tribina,pobje�uje selekciju Basela, koja je nastupila pod vodstvom najpoznatijeg švicarskog reprezentativca Stephana Meiera, visokim rezultatom 5:1. �estitamo Davoru i njegovoj ekipi na tom lijepom uspjehu. Nakon što je u kvalifikacijskoj utakmici za 7. i 8. mjesto izgubila ekipa iz Basellanda, bio je to toga dana ve� drugi neuspjeh Baslera, što �e se, kao što �emo vidjeti, nastaviti i u sljede�oj utakmici.

(Za vrijeme te utakmice portalu sti�e poja�anje iz Berna pa je s dva portalova reportera mnogo lakše pratiti sljede�e, najva�nije utakmice turnira.)

14:30 sati:

U sljede�oj utakmici, sastali su se trostruki švicarski prvak BSC Scorpions Basel i „naš tim“ BST Zürich. Beachsoccer Team Zürich odli�no starta i ve� u 2. minuti prve tre�ine vratar Sandro Gallo izbacuje loptu do protivni�ke tre�ine igrališta, a Juan Pedro Garassini glavom produ�uje i goool; 0:1, BST Zürich u vodstvu! Scorpioni su o�ito nervozni i pola minute kasnije dobivaju prvi �uti karton zbog prigovora.
Nepune dvije minute kasnije Davor Iv�evi� posti�e gol iz slobodnog udarca i rezultat je 0:2. U �etvrtoj minuti velika gu�va pred golom BST Züricha, lopta „še�e“ paralelno s gol-crtom, ali nema nijednog Scorpiona da ju ubaci u gol. U 8. minuti zbog, navodno, nepropisnog vra�anja lopte golmanu, slobodni udarac za Scorpione, no Sandro bravurozno brani.
Dvije minute prije kraja prve tre�ine, nakon greške kapitena Scorpiona, Davor Iv�evi� iz slobodnog udarca povisuje rezultat na 0:3, Scorpions 0, BST Zürich 3, što je ujedno rezultat prve tre�ine.

Samo što je po�ela druga tre�ina utakmice, Davor Iv�evi� dva puta puca u izglednim situacijama, no oba puta pokraj gola. Minutu kasnije na uba�aj s autlinije Scorpioni smanjuju na 1:3, iako je tek koji centimetar nedostajao da vratar BST Züricha, Zoran Kuzmanovi�, loptu  obrani, imao ju je prakti�ki „na prstima“, no ipak je uletila u gol. Dvije minute kasnije fenomenalna obrana Zorana Kuzmanovi�a sprje�ava smanjenje rezultata pa Scorpioni postaju vidno nervozniji. Minutu kasnije „zara�uju“ i drugi �uti karton, a dosu�eni slobodni udarac golman brani. U 8. minuti odli�an volej udarac Scorpiona uzdrmao je pre�ku Zoranovog gola, a svega pola minute kasnije napada� Scorpionai ne koristi sto postotnu šansu i puca glavom preko gola. Tri minute prije kraja druge tre�ine Davor neometan oštro puca, no „napucao“ je golmana, koji se uspio vratiti u gol. No svega pola minute kasnije Davor opet puca, a Juan Pedro loptu skre�e u gol i rezulrat je 1:4. Taj se rezultat ne mijenja ni 35 sekundi prije kraja druge tre�ine, kada Slavko Smol�i� „škaricama“ puca preko glave, no kako loptu nije optimalno zahvatio, golman taj udarac brani i rezultat ostaje 1:4; Scorpions 1, BST Zürich 4.

U 3. minuti tre�e tre�ine prekršaj Scorpiona faulom na Juan Pedru i on iz slobodnog udarca posti�e gol i rezultat je 1:5. I dalje se ni�u šanse za BST Zürich, a super udarac Olivera �iljaka golman Scorpiona jedva skre�e u korner. U 5. minuti Stefan Smol�i� predugo dr�i loptu i dosu�eni, oštro pucani slobodni udarac, Sandro brani. Nervoza Scorpiona je sve ve�a i u 6. minuti dobivaju sljede�a dva �uta kartona. Ve� sigurni u pobjedu protiv trostrukog prvaka Švicarske igra�i BST Züricha se pred kraj utakmice opuštaju, mo�da i zbog umora, a nakon što su Scorpioni smanjili rezultat na 2:5 i Sandro zbog povrede ruke izlazi iz igre i ulazi Zoran, Scorpioni mobiliziraju sve snage u �elji da preokrenu rezultat u svoju korist. Odli�no proigran, igra� Scorpiona broj 11 posti�e prekrasnim „škaricama“ mo�da najljepši, neobranjivi gol turnira i smanjuje rezultat na 3:5. U hekti�noj i obostrano nervoznoj završnici Scorpioni potpuno gube �ivce i „zara�uju“ istovremeno tri �ute karte, pa ih imaju ve� ukupno sedam. Minutu prije kraja utakmice na uba�aj iz auta, Scorpioni posti�u i �etvrti gol za rezultat 4:5. BSC Zürich se zadnjim snagama gr�evito brani i uspijeva tih zadnjih nekoliko desetaka sekundi odr�ati taj rezultat i pobijediti mo�da najja�eg protivnika, koji je dan ranije osvojio švicarski kup 2009. Tom pobjedom se BST Zürich plasirao u finale i s interesom o�ekivao tko �e biti pobjednik druge polufinalne utakmice, a s tim i njihov protivnik u finalu.

15:30 sati:

U drugoj polufinalnoj utakmici izme�u BSC Natersa i BSC Havana Shots Aargau bilo je napeto i neizvjesno do pred sam kraj utakmice, no iako su se uz bu�nu podršku svojih navija�a koji su doputovali iz dalekog Natersa jako trudili bar izjedna�iti rezultat i i�i u produ�etak, BSC Natersu to nije uspjelo i izgubili su utakmicu rezultatom 3:4. U finale se plasirao tim BSC Havana Shots Aargau, gdje se sastaje s timom BST Zürich.

16:30 sati:

Kvalifikacijska utakmica �enskih timova za 3. i 4. mjesto izme�u BS Team Zürich i Sable Dancers Bern W završila je visokom pobjedom tima iz Züricha od 7:2, pa je �enska ekipa BST Zürich ve� u svojoj prvoj takmi�arskoj sezoni osvojila visoko 3. mjesto u �enskoj A-ligi.

Ve� u 2. minuti prve tre�ine, nakon ubacivanja iz auta za BST Zürich, kapiten ekipe Rahel Lattmann prima loptu na prsa, slijedi okret, udarac i gol – 1:0 za BST Zürich. Sredinom prve tre�ine Dancersi izjedna�uju na 1:1, a dvadesetak sekundi prije kraja te tre�ine, Rahel u sudaru s protivni�kom igra�icom dobiva dosu�en slobodni udarac, iz kojeg posti�e gol za vodstvo od 2:1.

Na samom po�etku druge tre�ine Lena Stucki lijepo puca na protivni�ki gol, no lopta poga�a stativu i rezultat ostaje nepromijenjen sve do sredine druge tre�ine, kada na ubacivanje iz auta Fiona Neri glavom posti�e gol za 3:1. �etiri minute prije kraja druge tre�ine Rahel iz slobodnog udarca posti�e gol za 4:1, a dvije minute kasnije odli�an udarac Lene Stucki poga�a stativu. Minutu prije kraja, poslije faula Raphaele Luchsinger pred golom BS Teama, Dancersi iz slobodnog udarca smanjuju rezultat na 4:2.

U tre�oj tre�ini Dancersi su „ispucali municiju“ i ostali na dva postignuta zgoditka, a BST Zürich nastavlja serijom od tri gola; Fiona Neri nakon odbijene lopte iz zaokreta posti�e gol za 5:2, Lena Stucki iz pozadine naba�enu loptu iz zaokreta volejom šalje u mre�u za 6:2 i dvije minute prije kraja utakmice Rahel Lattmann iz daleka iznena�uje vrataricu Dancersa i lopta završava u desnom donjem uglu gola za kona�ni rezultat 7:2, kojim je �enska ekipa BS Team Zürich uvjerljivo osvojila 3. mjesto u �enskoj A-ligi Švicarske.

17:30 sati:
BSC Havana Shots Aargau – BSC Wildcats Freiamt

BSC Havana Shots Aargau

BSC Wildcats Freiamt  2:3

Finalna utakmica �enskih timova za 1. i 2. mjesto izme�u BSC Havana Shots Aargau i BSC Wildcats Freiamt, završila je rezultatom 2:3. Pobijedio je tim BSC Wildcats Freiamt i osvojio prvo mjesto te postao prvi šampion Švicarske u nogometu na pijesku za �ene, a pora�eni tim BSC Havana Shots Aargau morao se zadovoljiti drugim mjestom švicarske A-lige. Iznena�uje �injenica da su i pored velikih nogometnih centara Švicarske prvo i drugo mjesto u �enskom nogometu na pijesku osvojili timovi iz kantona Aargau. Veselju igra�ica, a i publike, nije bilo kraja pa je tako i kolega iz Villmergena, koji je na turnir došao kao reporter �asopisa Libra, s ponosom ustanovio da su tri igra�ice pobjedni�kog tima iz Villmergena, a dan kasnije nam je javio, da je u njegovoj ulici u Villmergenu, pred ku�om igra�ice Pascal Hegi, golmana novog prvaka Švicarske, izvješen veliki plakat "Schweizer Meister 2009"

Ceremonija proglašenja pobjednika turnira

Ceremoniju proglašenja pobjednika turnira u takmi�enju �enskih timova ne mo�emo vam dokumentirati fotozapisom zbog mo�da nenamjerne, ali ipak nesretne organizacijske greške organizatora turnira, koji su predstavnike medija smjestili u ogra�eni prostor daleko od mjesta proglašenja pobjednika, a ipak trojici ili �etvorici svojih povlaštenih fotoreportera dozvolili da u�u u igralište i sve snimaju iz neposredne blizine. Svim ostalim predstavnicima medija u ogra�enom medijskom prostoru preostala je samo mogu�nost snimati le�a i „donji produ�etak le�a“ tih neuvi�avnih fotoreportera, koji su se šetali ispred nagra�ivanih �enskih timova i snimaju�i ih za povlaštene medije, svojim medijskim kolegama zaklonili vidik i onemogu�ili obavljanje posla zbog kojeg su došli na turnir. Neznam kako je reporteru Libre, Stjepanu Drozdeku, uspjelo do�i do pobjedni�ke fotografije (bez le�a i „produ�enih le�a“ povlaštenih fotoreportera), vjerojatno preko neke svoje Villmergenske ili VIP veze:

BSC Wildcats Freiamt – prvi �enski šampion Švicarske u nogometu na pijesku

Nakon energi�ne reklamacije pisca ovih redaka glavni i odgovorni manager turnira Beat Wenger je, sre�om, uvidio grešku i dvije minute prije proglašenja pobjednika muških timova pozvao sve predstavnike medija da do�u u prostor odr�avanja ceremonije, kako bi svi mogli ravnopravno obavljati svoj posao.

19:00 sati:

I u susretu muških timova za 3. i 4. mjesto izme�u BSC Scorpions Basel i BSC Naters razvila se velika borba do zadnjih sekundi utakmice, kada su trostruki šampioni Švicarske iz 2006., 2007. i 2008. godine, BSC Scorpions Basel (na današnjem turniru tek „šampioni“ �utih karata, kojih se toliko nakupilo da smo ih ve� prestali brojati), dobili dvije crvene karte i zadnjih �etrdesetak sekundi ostali samo s dva igra�a u polju plus golman i u gr�evitoj borbi i takti�kim finesama protiv ovacijama publike nošenog BSC Natersa uspjeli do kraja sa�uvati vodstvo od  8:7 i tako osvojiti tre�e mjesto.

20:00 sati:

Finalna utakmica muških timova izme�u BS Team Zürich i BSC Havana Shots Aargau po�ela je vodstvom Aargauera krajem druge minute s 1:0, no ve� tridesetak sekundi kasnije BS Team Zürich preko Juan Pedra Garassinija izjedna�uje na 1:1. Redaju se šanse na obje strane, više za ekipu iz Züricha i Stipe Smol�i� posti�e gol za BST Zürich, ali ga sudac iz samo njemu poznatih razloga poništava i umjesto vodstva Züricha, Aargaueri 25 sekundi prije kraja tre�ine iz slobodnog udarca povisuju na 2:1.

U drugoj i tre�oj tre�ini nastavlja se izjedna�ena borba uz gromoglasno navijanje publike, pri �emu se jasno primjeti da je na tribinama daleko više, daleko glasnijih navija�a iz kantona Aargau, nego doma�e publike iz Züricha. No ipak u nastavku prvi gol posti�e Oliver �iljak i poravnava rezultat na 2:2. Oba golmana BST Züricha, Sandro Gallo i Zoran Kuzmanovi� odli�no brane i isti�u se sjajnim obranama, no dvije minute poslije izjedna�enja na 2:2 dolazi do gu�ve pred golom BST Züricha i do velike polemike; gol ili nije gol??? Iako oba sudca nisu istog mišljenja, a i svi iz publike su vidjeli da lopta nije prešla gol liniju, glavni sudac dosu�uje gol protiv BST Züricha i Aargau vodi s 3:2. Ipak Juan Pedro Garassini još jednom uspijeva posti�i gol i izjedna�iti na 3:3, koji rezultat ostaje do kraja utakmice i finalni susret mora biti odlu�en u 3-minutnom produ�etku.

U produ�etku sretniji su Aargaueri i minutu prije kraja posti�u gol za 4:3, a sre�a ih prati i 25 sekundi prije kraja, kada BST Zürich poga�a pre�ku njihovog gola i rezultat ostaje nepromijenjen, a s tim rezultatom BS Team Zürich gubi utakmicu i osvaja drugo mjeto, a BSC Havana Shots Aargau postaje novi šampion Švicarske u nogometu na pijesku, Beach Soccer Schweizermeister 2009.

Na pitanje je li uzrok porazu BST Züricha pogrešna taktika, neiskustvo, nervoza najva�nijeg susreta godine ili umor, mogli bismo re�i da je mooo�da bilo nešto i od toga, ali jasan odgovor na to pitanje glasi; glavni uzrok porazu BST Züricha bile su dvije fatalne pogrešne odluke sudaca, prvo poništeni regularni gol BST Züricha, a zatim i pogrešno dosu�eni gol protiv BST Züricha, kada lopta nije prešla liniju gola, što su vidjeli svi osim glavnog sudca.

Igra�i BST Züricha su unato� neizmjernom razo�aranju sportski �estitali protivniku na pobjedi, a njihovi navija�i su �estitali njima na �asno izborenom drugom mjestu i skoro svi su mišljenja; prošle godine  tre�i, ove godine drugi – a idu�e godine prvi !!!
Uz iskrene �estitke na velikom uspjehu i osvajanju drugog mjesta i titule vicešampiona švicarske A-lige nogometa na pijesku, to im �eli i portal i nadamo se da �e to i ostvariti!
Naravno da portal �estita i šampionima 2009, timu BSC Havana Shots Aargau!
Uostalom, sjedište portala se nalazi u Badenu, u kantonu Aargau, pa da u Zürichu ne igraju naši de�ki, Hrvati, BSC Havana Shots Aargau bi bio klub za koji bi „kucalo portalovo srce“.

Swiss Cheerdance Champions 2008
Show & Cheerdance na turniru

Utakmice nogometa na pijesku igraju se u tri tre�ine od po 12 minuta, a za vrijeme cijelog trajanja turnira pauze izme�u pojedinih tre�ina svake utakmice, a i izme�u pojedinih utakmica,  svojim atraktivnim, oku vrlo ugodnim Cheerdance nastupima, popunjavale su atraktivne švicarske Cheerdance-šampionke za 2008. godinu iz formacije Eurodancers.ch, poja�ane za ovu priliku s dvije Be�anke, koje moramo posebno spomenuti, jer su se upravo njih dvije sjetile posebno do�i u medijski prostor i (samo) reporterima portala darovati sladoled. (Halooo, �ime smo to zaslu�ili???) Osim Cheerdance nastupa u pauzama, svojim špalirima su vidno uljepšale i ceremonije proglašenja rezultata i dodjele nagrada, pokala i priznanja.

Swiss Beach Soccer League A 2009
Proglašenje rezultata i dodjele nagrada, pokala i priznanja

Kao što je gore ve� spomenuto, za razliku od proglašenja rezultata �enskih timova, kod proglašenje rezultata i dodjele nagrada, pokala i priznanja u muškoj konkurenciji svi mediji su dobili pristup mjestu odr�avanje završne ceremonije i mogli su nesmetano snimiti taj završni �in. Dodijeljena su razna priznanja i nov�ane nagrade za Beach Soccer ligu zaslu�nim osobama, pokali i diplome najboljem igra�u, najboljem golmanu i golgeteru sezone 2009 i na kraju priznanja i pokali za osvojena prva �etiri mjesta A-lige švicarskog prvenstva 2009. Svi su se vidno veselili osvojenim trofejima, a najviše novi šampioni BSC Havana Shots Aargau, jedino se na licu kapitena BST Züricha još uvijek vidjelo duboko razo�aranje nepravednim odlukama sudaca zbog kojih su izgubili utakmicu i šampionsku titulu.

No Sandro i svi iz BST Züricha, pri�ekajmo sljede�u godinu, bit �e bolje, a za nas ste vi ve� sada istinski šampioni:

Završna ve�era BST Züricha
Zajedni�ka proslava osvojenog drugog i tre�eg mjesta

Poslije turnira �enski i muški tim BST Züricha su otišli na zajedni�ku ve�eru, proslaviti osvajanje drugog mjesta kod muških i tre�eg mjesta kod �enskih ekipa. Na ve�eru su pozvani i gosti iz Hrvatske, Fadi Shalabi i Vanja Bo�i�kovi�, koji su došli pogledati turnir, upoznati de�ke iz BST Züricha i sresti se s odgovornima iz Swiss Beach Soccer Saveza te kroz razgovore s jednima i drugima i na prakti�kom primjeru odr�avanja turnira ste�i odre�ena saznanja potrebna za uvo�enje nogometa na pijesku i u Hrvatskoj. (o toj posjeti uskoro više u posebnom prilogu portala). Na ve�eru su pozvani i reporteri portala, no odazvao se samo jedan, jer je drugi morao ranije otputovati iz Züricha, a kada je i drugi pošao ku�i, samo dva, tri sata po završetku turnira, u hali Glavnog kolodvora ve� su, kako je to u Švicarskoj uobi�ajeno,  naveliko demontirane tribine i infrastruktura igrališta, što se vidi na zadnje dvije fotografije. De�ki i djevojke BST Züricha su poslije ve�ere otišli na Afterparty u Kaufleuten, gdje je slavlje nastavljeno i gdje je, kako �ujemo, bilo turbulentno i veselo sve do jutarnjih sati.